При покупці ноутбука люди звертають увагу на різні характеристики, такі як розмір оперативної пам’яті, процесор, розмір екрану і внутрішній простір для зберігання. Незважаючи на те, що все це є життєво важливим фактором, часто не береться до уваги тип внутрішнього сховища на ноутбук. Остаточне рішення, яке збиває з пантелику навіть технічно підкованих користувачів – це вибір між ноутбуком з SSD (твердотілим накопичувачем) і ноутбуком з жорстким диском.

Покупець сам вирішує, що йому потрібно, в залежності від його конкретних обчислювальних потреб, бюджету і переваг. Перевага жорстких дисків в тому, що вони більш доступні за ціною, ніж твердотільні накопичувачі, але твердотільні накопичувачі пропонують кращу швидкість і продуктивність.

Що таке SSD?

SSD означає твердотільний накопичувач. Ви можете думати про них як про негабаритних флешках. Твердотільні накопичувачі – це значно більше нова технологія, ніж жорсткі диски. На відміну від жорстких дисків твердотільні накопичувачі не мають рухомих частин; вони зберігають дані в мікросхемі пам’яті NAND, і кількість цих мікросхем на твердотільному накопичувачі визначає його ємність.

Без важеля читання-запису жорстких дисків твердотільні накопичувачі зберігають і дозволяють користувачам отримувати доступ до даних за допомогою контролера. Контролер тут – це просто вбудований процесор, який відповідає за загальну швидкість передачі і роботи SSD. Ми не будемо вдаватися в нудні технічні деталі, але ви повинні знати, що технологія контролера часто визначає різницю між різними моделями SSD. Якщо ви вирішили, що хочете замінити свій HDD на SSD, вам потрібно переконатися, що ваш ноутбук підтримує таку технологію. Перейдіть на сайт zeto.ua, виберіть потрібну вам модель ноутбука, і подивіться, чи доступна технологія SSD для вашого ноутбука, чи ні.

Що таке HDD?

Як випливає з назви, ці диски містять диск (званий пластиною), який обертається на механічній руці з головкою читання-запису, щоб користувачі могли зберігати дані і отримувати до них доступ під час обертання. Швидкість обертання визначає, наскільки швидко дані можуть бути доступні або записані на жорсткий диск.

Жорсткі диски, підключені до материнської плати ноутбука за допомогою порту IDE в минулому, але в останніх моделях тепер використовуються кабелі SATA (Serial AT Attachment), які забезпечують більш високу швидкість передачі даних на жорстких дисках. Швидкості і раніше в основному не відповідають аналогічним моделям SSD.

SSD: швидше, легше, сильніше?

Енергоспоживання «твердотілих» значно нижче, ніж у жорстких дисків, що дуже важливо для автономності лептопа. Вони працюють швидко і надійно, дають користувачеві моментальний доступ до необхідної інформації.

Особливість SSD – обмежена кількість циклів запису. Але тенденції такі, що інформацію ми все частіше зберігаємо в «хмарі», а ноутбуки помітно «втрачають» у вазі і обсягах. Тому SSD – це технологія майбутнього, в якому швидкість доступу до даних, мініатюрність і автономність пристроїв для роботи відіграють ключову роль.

Наприклад, за рахунок об’єднання SSD і мобільного процесора Intel Core i7-8550U, а також продуманої системи охолодження, в таких ультрабуки, як Lenovo YOGA 920, час автономної роботи досягає 15 годин.

Надійність у твердотільних накопичувачів вище, ніж у жорстких дисків. Так, що працює з SSD ноутбук можна закинути в рюкзак і піти у справах, а не вимкнений ноутбук з HDD при такому зверненні швидше за все працювати відмовиться. При різкому русі голівки, що зчитує може подряпати магнітний диск, через це HDD потребують ремонту, а ви можете втратити дані.

HDD застарів? Так, але не повністю!

Особливість жорсткого диска, не рахуючи «співу» – необхідність в регулярному фрагментації. HDD відмінно справляються з великими масивами даних, але з часом, якщо користувач завантажує їх купою дрібних файлів, швидкість роботи такого накопичувача помітно падає.

Зчитування голівці потрібно все більше часу, щоб відшукати необхідну інформацію на поверхні магнітного диска. Повернути колишню швидкість роботи допомагає регулярна дефрагментація. Більшість користувачів вважають її маловажной процедурою, але вона обов’язкова для адекватної роботи пристрою, упорядкування даних в просту і зрозумілу систему.

Так, HDD відрізняється великою ємністю: можна знайти моделі об’ємом і 10, і 12 ТБ. Максимальна ємність SSD поки знаходиться в межах 4 ТБ, але в майбутньому це обіцяють виправити.

HDD потрібен тим, хто локально зберігає велику кількість інформації: фотографам, операторам, графічним дизайнерам, фахівцям з монтажу, інженерам та іншим експертам.

Що купувати?

Твердотільні накопичувачі дорожче, ніж жорсткі диски, але деякі карти SSD також дорожче, ніж інші. Наприклад, твердотільні накопичувачі M2 стоять більше, ніж старіші твердотільні накопичувачі SATA III, і немає великої різниці в ціні між цими старішими сховищами SSD і жорсткими дисками аналогічної ємності.

SSD-сховища зазвичай приблизно в п’ять разів швидше, ніж жорсткі диски, але жорсткі диски мають перевагу в області зберігання. Ці сховища можуть містити від 40 ГБ до 12 ТБ даних, в той час як твердотільні накопичувачі не славляться своїм простором для зберігання даних.

Ще один важливий фактор, про який часто забувають – це те, як сховища обробляють фрагментовані файли. Коли дані зберігаються на диску з недостатнім простором, дані стають фрагментованими, уповільнюють роботу вашого ноутбука і займають вільне місце.