Гіпоталамо-гіпофізарна система та її роль у репродукції
Гіпоталамус і гіпофіз, два відділи мозку, розглядають як єдину гіпоталамо-гіпофізарну систему, оскільки їхня злагоджена робота забезпечує, серед іншого, регулярний менструальний цикл, овуляцію та можливість зачаття.
Гіпоталамус виробляє гонадоліберин (ГнРГ), який регулює секрецію фолікулостимулювального (ФСГ) та лютеїнізувального (ЛГ) гормонів гіпофіза. Ці гормони регулюють вироблення естрогенів та прогестерону, керують дозріванням фолікулів у яєчниках та забезпечують овуляцію.
Будь-які порушення в роботі гіпоталамуса або гіпофіза можуть призвести до порушення репродуктивної функції. Лікування, спрямоване на відновлення функції гіпоталамо-гіпофізарної системи, може повністю відновити фертильність або розв’язати проблему безпліддя за допомогою ЕКЗ у Львові.
Основні гіпоталамо-гіпофізарні розлади
Гіпогонадотропний гіпогонадизм
Стан визначає знижена секреція гонадотропінів (ФСГ та ЛГ), що призводить до недостатньої стимуляції яєчників, порушення менструального циклу та овуляції, зменшення вироблення статевих гормонів. Причиною можуть бути генетичні мутації, пухлини гіпоталамо-гіпофізарної ділянки, черепно-мозкові травми, опромінення, інфекції (енцефаліт, менінгіт), післяопераційні стани, а також психогенні та функційні чинники.
Симптоми: олігоменорея або аменорея, зниження лібідо, відсутність овуляції та безплідність, сухість піхви та остеопороз внаслідок тривалого дефіциту естрогенів.
Гіперпролактинемія
Стан спричинений підвищенням рівня пролактину в крові. Суттєве перевищення норми пролактину призводить до зниження вироблення ФСГ та ЛГ унаслідок порушеної секреції ГнРГ. Найчастішою причиною є пролактинома — доброякісна пухлина з клітин гіпофіза, які виробляють пролактин. Також до пролактинемії призводять деякі ліки, наприклад, антидепресанти, препарати від тиску. Причинами можуть бути гіпотиреоз, хронічні захворювання, стрес.
Симптоми: порушення менструального циклу до аменореї, відсутність овуляції, безпліддя. Може спостерігатися галакторея.
Функційні розлади
Це найчастіша категорія гіпоталамо-гіпофізарних порушень. До неї належать:
- Аменорея спортсменок внаслідок надмірних фізичних навантажень та зниженого вмісту жирової тканини.
- Стресова аменорея внаслідок тривалого психоемоційного перенапруження, що призводить до придушення вироблення ГнРГ.
- Аменорея через анорексію, адже дефіцит маси тіла та енергії знижує активність гіпоталамуса.
Можливість відновлення менструального циклу та фертильності
Прогноз у разі гіпоталамо-гіпофізарних розладів залежить від причини, ступеня виразності, а також своєчасності діагностики та лікування. У разі функційних порушень гормональні зміни зазвичай зворотні: у разі корекції способу життя, відновлення здорової маси тіла та виключення стресових чинників менструальний цикл та овуляція, а отже й фертильність відновлюються.
Стійкі гормональні порушення потребують лікування, спрямованого на усунення причин захворювання або принаймні гормональної корекції. Лікування препаратами гонадотропінів, агоністами дофаміну, замісна терапія естрогенами та прогестинами у багатьох випадках дають змогу не лише нормалізувати цикл, а й відновити овуляцію.
Якщо відновити цикл та овуляцію не вдається, або якщо знижено оваріальний резерв, використовують допоміжні репродуктивні технології (ДРТ):
- ВМІ (внутрішньоматкова інсемінація) з попередньою індукцією овуляції.
- ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення).
- ІКСІ (інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда).
- ЕКЗ з донорськими яйцеклітинами за недостатністю яєчників, низькою якістю або відсутністю власних яйцеклітин.
Завдяки сучасним підходам навіть виражені форми гіпоталамо-гіпофізарних розладів не виключають можливості материнства.
Автор: Вербицька Наталія Ярославівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
- Київ, вул. Ірпінська 62-Б
Останні коментарі